savas klaviatūros išdėstymas

V
 • 8 Spa '08

Kaip tokį pasidaryti?
Gal kas trumpai padėstytų?

V
 • 9 Spa '08

Dėkui, pasidariau.
Kaip ją įtraukti į standartinę Baltix distribuciją?

H
 • 9 Spa '08

Kuo ji tokia ypatinga, kad reiktų įtraukinėt į Baltix'ą?
Šiaip turbūt Baltix launchpad'e gali siūlyt.

V
 • 10 Spa '08

Tikrai ergonomiškas lietuviškas klaviatūros išdėstymas:http://img93.imageshack.us/my.php?image=ergoklaviatrauo3.gif
Jau metus kaip tokį pasidaręs naudoju. Linuxe tai buvo antrasis žingsnis (po interneto), kurį reikėjo padaryti, kad būtų galima dirbti su sistema.
Va, galite ir patys išbandyti:
http://www.mediafire.com/?2cwwn1mxmyo

S
 • 10 Spa '08

Atleiskit antrą kart klausiu, ar yra išleista europietiška lietuviška klaviatūra. Dabar naudojam rusijoje ir jav naugojamas 4 lygių.europietiška yra 3 lygių. Aš turiu perdirbtą lt std. (standart). Teko girdėti kad yra užsakyta gaminti, bet ar yra prekyboje.

V
 • 10 Spa '08

stui:
Nelabai pagaunu ko klausi. O dėl lygių (4 ar 3) – jie juk priklauso nuo sistemos klaviatūros tvarkyklės. Ar čia turima omenyje „enter“ klavišo forma,.. kuo skiriasi amerikoniškos nuo europietiškų?
Gal kokią nuorodą į kokį paveikslėlį duotum...
Dėl lietuviškų „standart“ – jei vyriausybė privers prekybininkus jomis prekiauti, tada jos bus prekyboje, nes paklausos joms kaip ir nėra. Kažkada ir aš tokios ieškojau (daugiau iš sportinio intereso, matyt), labai negreit radau. Šiaip jau užrašiukus galima ir pačiam pasidaryti, pvz: nagų laku

S
 • 10 Spa '08

vardulis, o ar esi atlikęs kokius nors testus su tuo klaviatūros variantu, dėl pirštų nueito kelio ir panašiai?

Neseniai į Xorgą buvo įtrauktas LEKP klaviatūros išdėstymas, šio išdėstymo autorius yra atlikęs įvairius testus, o ir pats išdėstymas sukurtas remiantis žinomu Colemak išdėstymu. Todėl jis turėjo nemenką pagrindą būti įtrauktu.

V
 • 11 Spa '08

Ne, testų nedariau. Bet, jei pasižiūrėsite į:

http://img93.imageshack.us/my.php?image ... trauo3.gif

pamatysite, kad raudonais skaičiukais tenais duotas raidžių dažnumas lietuviškame tekste (aišku jis šiek tiek skiriasi įvairiose kalbos vartojimo srityse) ir raidės išdėstytos pagal:
patogiausiose vietose – dažniausios raidės (ženklai),
prie stpriausių ir vikriausių pirštų – dažnesnės raidės,
vienam pirštui skirtos rinkti – tik beveik (kiek buvo įmanoma) niekada iš eilės žodyje (lietuviškame pirmiausia, aišku) neinančios, o jei ir papuolančios – tai jos tenka vikresniems pirštams.

Kiek iš savo rinkimo patirties:
tekstas renkamas dažniausiai spaudant klavišus po pirštais, pirštai nenuskausta.

Išdėstymas pritaikytas rinkimui visais pirštais. Įtraukti visi reikalingiausi lietuviški ženklai (t.p. lietuviškų priegaidžių diakritikai ir net ženklai lietuviškai transkripcijai, pvz: b̑ijɔlɔ̀g̑ijæ „biològija“, n̑ẽ͘š̑e̤͘ „nẽšė“ – papildomame 4 lygyje).

Klaviatūra tekstas renkamas naudojant 3 lygius (3 pagrindiniai, ketvirtas pagalbinis).

Yra skaitmeninės klaviatūros dalies „imitacija“ raidinėje dalyje (trečiame lygyje).

Taip ja renkant, gerai yra emuliuoti dešinį Alt klavišą vietoje Win klavišo, arba dar ir sukeičiant pastarąjį su kairiuoju alt.

Pradžia šios klaviatūros idėjai davė:

http://pradmenes.net/tekstu_katalogas/r ... atura.html

V
 • 11 Spa '08

... be to, papildomi simboliai dėlioti klaviatūroje remiants kokiu nors panašumu ar asocijacija, kad lengviau būtų įsiminti jų vietą.

S
 • 12 Spa '08

vardulis, klaviatūrų sudarymo metodų yra labai daug. Daugelis jų nepasiteisina vien dėl to, kad visa programinė įranga yra pritaikyta QWERTY išdėstymui. Todėl atsirado Colemak išdėstymas, kuris suderino ir dažniausiai programų naudojamas klavišų kombinacijas ir efektyvų klavišų paskirstymą pirštams. Tai iš esmės yra išdėstymas, kuris labiausiai prisitaikęs susiklosčiusioje klaviatūrų išdėstymų padėtyje.

Taip pat, efektyvesnis pirštų įtampos skaičiavimas yra skaičiuojant nueitą pirštų kelią, renkant tekstą. Tam yra padaryta speciali programėlė, gali ją ir lietuviškų žodžių rinkinį testavimui parsisiųsti iš http://lekp.info/content/view/19/43/.

Taip pat, jei esi rimtai pasiryžęs padaryti gerą klaviatūros išdėstymą, siūlau bendradarbiauti su žmonėmis, kurie tuo taip pat užsiima, siūlau pabendrauti, užvesti diskusiją lekp.info svetainėje.

Kai matysis, kad tavo sugalvotas klaviatūros išdėstymas tikai yra efektyvus ir vertas dėmesio, tada bus galima pagalvoti ir apie įtraukimą į Xorgą. Kuriame beje jau dabar yra 6 galimi Lietuviški išdėstymai.

V
 • 12 Spa '08

Neišmanau aš tos javos

Dėl „suderintų klavišų programose“ – tai nėra nepakeičiamas dalykas, skirtigai nuo lietuvių kalbos raidžių dažnumo ir eiliškumo.

V
 • 13 Spa '08

Tiesą sakant, mano klaviatūros ieškojimai baigti (jei ką ir keistina tai tik kokią smulkmeną, manau), va čia galite pamatyti, kaip šis išdėstymas gimė:

http://www.vlkk.lt/diskusijos/tema.3095.1.html

Manau, kad tai yra pats optimaliausias klaviatūros išdėstymas lietuvių kalbai (prie esamos rašybos sistemos).

Aišku, būtų gerai, kad išdėstymą pratestuotų tikri tekstų rinkimo profai.

V
 • 13 Spa '08

Nu va, klaidą padariau...
Reikia pataisyti lt bylą, turi būti:
key <AB10> { [ f, F, 3, 0x1002620 ] };

o įrašiau dvi f mažąsias.

V
 • 3 Grd '08

Dabar klausimas, kaip pakeisti (ar pririšti prie fizinės klaviatūros išdėstymo (amerikoniško)) klavišų derinius tokius kaip cntrl+c ir pn.

V
 • 5 Grd '08

Pataisyta F Baltixo klaviatūros tvarkyklėje (ergonomic):

http://www.mediafire.com/?ibvmbcjzjtq

Gerai rašant ja pasidaryti trečią lygmenį su abiem Alt klavišais (tvarkyklės nustatymuose), na belieka išspręsti cntrl+c ir pn. klausimą (pririšant (ar keičiant) prie amerikinės klaviatūros išdėstymo).

V
 • 6 Grd '08

Tai va, taip ir nesugebėjęs įsitaisyti firminių nvidia draiverių pasistačiau naują ubuntu (kuriame šitai daroma paprasčiau). Namų aplanką palikau nuo baltixo.
Naujojoje sistemoje kiek pakeista klaviatūros valdymo aplinka, bei teko pasiieškoti kaip įsidiegti savo klavą, tik dabar ji veikia, bet per klaviatūros nustatymus jos nesimato! Prikaitaliojo be reikalo, dabar teks aiškintis kas ir kur, gal kas turite kokių minčių?

V
 • 6 Grd '08

... na, namų aplankas atskirame skirsnyje.

R
 • 20 Geg '09

Turiningas monologas