Prisijungti

„Lietukas“ – nemokama lietuviška operacinė sistema

• 26 Sau '15

Aš apskritai nelabai suprantu kam reikia "lietuviškos os"? Lietuvių kalba lengvai galima pasirinkti bet kurioje normalesnėje distribucijoje.

@sat rašė:
aš dar nesu tiek pažengęs, kad galėčiau prisidėti.

Gali prisidėti prie programų vertimo į lietuvių kalbą, gal net prasmingesnis užsiėmimas nei sukurti "yet-another" distribucija.

...bet kiekvieno teisė rinktis kur savo laiką skirti.

• 26 Sau '15

O aš aplamai nesuvokiu kam reikalinga lietuvių kalba operacinėje sistemoje. Nebent tam kad per vaizduoklį pamatyt trikio aprašymą..

sat
  • 26 Sau '15

Dėl kalbos lietuviškumo tai aš visiškai su jumis "techtronoc" sutinku. Bet pavydžiui "baltix" turi privalumų iškart būna visi codecai, be amerikinių apribojimų, nors aš tai nematau problemos ir vėliau juos įsidiegti, va open suse aš blogiau pažįstu, tai man ten yra su codecais problemų , ankstesnėse versijos 10, 9 tai ir su interneto pajungimu man buvo (mažaraščiui) buvo problemų. Aš "Lietuką" vertinu plačiau kaip vsisos linux bendruomenės reklamą, naujas galimybes, įrodančias, kad linux, unix yra universalios operacinės sistemos labai palankios kiekvienam vartotojui. Didžiulės galimybės praktiškai pradėti nuo kerneklio (brandolio) ir kiekvinam šiek tiek pažiangusiam susikurti savo os vesiją.

• 26 Sau '15

Bent pats užsikabinau už kūrimo dėl to, kad norėjos turėti nešiojamą „kišeninę“ pilnavertę sistemą, o pastovaus ir gero interneto ryšio ne visada turėjau.
O paskui – Linux (openSUSE) platinimo tikslais – parodymui, kad būtų galima greitai ir patogiai įsidiegti su visais kodekais, lietuvių kalbos paketais, „firmware“ ir kt. Man, mano tėvams savaime suprantama, kad ir kompiuteryje turi būti lietuviška aplinka; o, pvz, vat openSUSE savo gimtuosiuose LiveCD ir DVD nepateikdavo lietuvių kalbos. Kodekai, „firmware“ ir pan – labai svarbu, nes žmonės dažnai numeta į šoną Linux, nes plikai įdiegus jame negrojo jo muzika ir filmai, internete neveikė „flash“, wi-fi taip pat neveikė, spausdintuvas vėlgi, ir t.t., nors iš tiesų daug kas būtų veikę, jei žmogus turėtų truputį žinių, laiko ir kantrybės. Ir buvo atvejų, kai tai išties pasiteisino, nes net nebuvo interneto ryšio.
Platinant tarp nuolatinių Windows naudotojų, KDE taip pat svarbi dėl tam tikro panašumo – mažiau streso naudotojui dirbti pačioje pradžioje. Po to naudotojas gali pamatyti, kad yra ir daugiau grafinių aplinkų, kitų distribucijų, kurios jo konkrečiai veiklai galbūt priimtinesnės. Kitas naudotojas gal atvirkščiai – pamatys GNOME3 ir vien dėl to norės Linux paklibint, pvz., Baltix. Šiaip ar taip mes (šio forumo lankytojai) daugmaž naudojam tą patį Linux ir programas.
Pats visada už tai, kad jei nori ir turi laiko, tai tegu žmogus diegiasi ne perdirbtą „Live“ sistemą, o diegtųsi tradiciškai įprastą distribuciją (Fedora, Ubuntu, Debian, Mandriva ar kitą; openSUSE atveju – kad imtų 4GiB DVD, kuriame yra tik diegimo programa ir didelė paketų saugykla, jokio „Live“, o diegiant pasirinkimas iš kelių darbalaukio aplinkų) ir pats susidėtų tai, ko jam reikia.
Kai kurie paprastumo dėlei kitiems žmonėms pristato, kaip „lietuvišką operacinę sistemą“, nors taip nėra. Nieks iš to neketina kurti kažkokios atskiros OS ar Linux distribucijos. Pasikartosiu – tai alternatyvi openSUSE diegimo komplektacija.

TechtronicMindaugas N.
  • 26 Sau '15

Nu bet jus dvirati kuriat, ir sad yra tai, kad jus manot tokio sukurto dar nera.

Ir viska ka cia vardinat galima tureti ir ant normaliu moderniu distru. Jeigu jau kam svarbu tureti po LT pavadinimu distra, tai gal geriau vieni kitiems padekit kurti ta pati Baltic Linux ? Bet wait, jame jau darbalaukio fonas pakeistas, tai kaip ir nereikia jokios pagalbos...

Galima gera eksperimenta padaryti jums:

Kaip manot, ar ffmpeg veiks geriau/greiciau jeigu sukompiliuosit ji su GCC bei bei nustate visus naujos kartos Streaming SIMD Extensions ? O kas bus jeigu be ju, veiks pas kitus toks elf blogiau ? Ka pasirinktumet CLANG ar GCC ir kodel ?

Jeigu jus sprendziat butent tokias problemas, tai jums respektas, mielai net padeciau.

@sic, Unix tai komercine operacine sistema, kuria labai abejoju ar esi kada naudojas.

TechtronicMindaugas N.
  • 26 Sau '15

Nejaugi taip nieks ir nesugebes parasyti NORS VIENA priezasti del kurios vertetu naudoti "Lietuka" ?

• 26 Sau '15

Na ok. Aš prieš gerus metus diegiau Ubuntu ir jei atmintis neleis sumeluot tai uždėjus varnelę visus codecus sumesdavo ir su lietuvių kalba problemų nebuvo. Rimtai, kam išradinėt dviratį?

• 26 Sau '15

Būk ramus, tokiam programavimo profesionalui, jau susikonfigūravusiam sau tobulą Linux sistemą, kaip tu, Techtronic, tikrai nemanau, kad verta rinktis naudoti „Lietuko“. Na nebent šiaip pažaidimui kokioj virtualioj – vien dėl tarkim lietuviško teksto skaitymo programėlės.

Išties, galbūt geriau būt buvę prisidėti prie jau įsitvirtinusio „Baltix“, tačiau Debian/Ubuntu šeima nėra mano vandenynas. Ilgą laiką naudoju openSUSE, tad siūlau tai, ką pažįstu.

TechtronicMindaugas N.
  • 26 Sau '15

@embar rašė:
Būk ramus, tokiam programavimo profesionalui, jau susikonfigūravusiam sau tobulą Linux sistemą, kaip tu, Techtronic, tikrai nemanau, kad verta rinktis naudoti „Lietuko“. Na nebent šiaip pažaidimui kokioj virtualioj – vien dėl tarkim lietuviško teksto skaitymo programėlės.

As ne programuotojas, ir jau daug metu kaip nustojau "zaisti" su skirtingomis distromis kurias man siule kiekvienas "gera skoni turintis veikejas" su savais darbalaukio fonais.

TechtronicMindaugas N.
  • 26 Sau '15

@embar, as tikrai nenorejau jusu izeisti, bet tikiuosi musu diskusija apsviete kitus.

Kurti savo distra nera blogai, bet nereikia ja viesinti ir sakyti kad ji yra geresne. OpenSuse kuria tikrai ne vienas zmogus, ir suprantama jie zino ka daro.

Atsakyti