Ar tai rodo artėjančia HDD mirtį

D
  • 16 Bal '13

Maniškio laptopo HDD įtariu pradėjo priešmirtinius signalus siūsti. Noriu pasiteirauti ar tikrai reikia jau skubiai ieškoti naujo HDD? Duomenų kopiją jau pasidariau.

Esmė tokia, kad laptopui 4 metai. Užvakar vakare bandant išjungti jį, jis tiesiog užstrigo vis burzgindamas HDD. Nusibodus laukti, tiesiog palaikiau išjungimo mygtuką ir priverstinai išjungiau. Kitą dieną įjungiau jį, pradėjus krauti ubunti vėlgi atsitiko tas pats, pastovus HDD skaitymas ir visiškas užlūžimas.
Dar kartą įjungus, įjungiau, kad rodytu krovimo užrašus, teko matyti keletą I/O read block error on SDA1 (ar kažką panašaus). Po kokių 5 minučių HDD bandymo nuskaityti parašė, jog dalis sektorių nenuskaitomi ir pasiūlė spausti F to fix it, S to skip mount it ir berods q - to restart. Paspaudus F, jis ale juos "sutvarkė" ir vėliau kompiuteris įsijungė kaip niekur nieko.
Dabar pamasčius, jau kuris laikas įjungiant tekdavo girdėti nenormalu HDD darbą, tarsi brūžintu tą pačia vieta vis bandant nuskaityti.
Kas keisčiausia, kad smart duomenys rodo jog diskas tvarkoje, bet kai kurie duomenys man kelias didelį įtarima, kad taip tikrai nėra. Tarkim:
end to end error - 37
nepataisomų klaidų skaičius - 37
command time out - 8
Klaidų, kurios atsiranda nuo smūginių apkrovų skaičius - 565
Kiek kartų teko grąžinti galvutes į pradžią dėl avarinio įtampos išjungimo. - 10551457 (man rodos skaičius nerealus ir čia apskritai kažkokia klaida)
CRC klaidų skaičius dirbant UDMA veiksena - 1

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 16 Bal '13

dmesg nepamaisytu, o kaip del fsck ?

D
  • 16 Bal '13

fsck dabar daugiau klaidų nerandal.

G
  • 17 Bal '13

Iš patirties galiu pasakyti, kad jei HDD skleidžia garsus, primenančius “galvutės peršokimą” (kažką panašaus skleisdavo CD įrenginiai, kai bandydavo nuskaityti subraižytą diską) - pradėk galvoti apie naują diską. fsck daugeliu atveju suremontuoja, kaip ir tau dabar, bet laikui bėgant klaidų tik daugės, užlūžimai pradės kartotis dažniau.
Taigi, ne skubos tvarka, bet apie naują diską tavo vietoj pagalvočiau.

D
  • 17 Bal '13

Taip, tą "cikcėjimą" hdd jau skleidė senokai. Įtariu, kad tai rudens skridžio iš 1.5 m aukščio pasekmė. Na duomenų kopiją padaryta, pradėsiu taupyti diskui.
Dabar žiūriu SSD jau nemažai pigių variantų yra, bet manau imsiu gal terabaitinį standartinį diską, nes esu "duomenų kaupikas". Įvairiausias programas mėgstu turėti vienoje vietoje, nes gal kada prireiks

G
  • 17 Bal '13

Jau ne į temą!
Siūlyčiau kaupti asmeninius subendrintus duomenis USB kaupyklėse.
T.y. geriau prarasti/pamesti mažesnę dalį duomenų, nei užlaužti visą diską.

D
  • 17 Bal '13

Svarbiausi dokumentai tai pas mane guli bent 3 kompiuteriuose ir keliuose išorinėse laikmenose.

Tačiau didelę dalį kitų duomenų sudaro katalogai, ir įvairios duombazės. Jos užima kelis šimtus gigabaitų, tad su flashais čia nepažaisi. Išorinį HDD galvojau pirkti, bet kad aną greičiau pažeisi jeigu kasdien nešiosi. Nes šių duombazių gali nereikėti ištisas savaites, o gali ir bet kuriuo laiku man prireikti...

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 17 Bal '13

Labai teisingas ir i tema patarimas Ghost. As stengiuosi kurti backupus, nors diskas ir neskleidzia jokiu pasaliniu garsu, bet prarades failus jau ne karta esu zaisdamas su FS.
dd komanda tam puikiai tinka.

G
  • 17 Bal '13

Aš turėjau galvoje fragmentaciją, duomenų perskirstymą.
Jei kalbi apie šimtus GB, tai gal ir neprižaisi su “flash”.

Geriausias to pavyzdys - vadinamieji “torentai”. Be jokio vargo iš mažų dalelių gali atkurti pradinį file'ą?!?

Todėl manau, kad turint vieną didelį file'ą - geriau jį saugoti dalimis.

D
  • 18 Bal '13

Aišku, na šiuo atveju tai nepadės, nes ten tuos kelis šimtus gigabaitų sudaro gal keli šimtai tūkstančių failų smulkių Vien kopijavimas jų kiek užtruko per kabelį...
Šiaip dėl jų praradimo dabar nesibaiminu, nes juos kaip minėjau esu išsaugojęs ne vienoje vietoje ir skirtingose laikmenose. O ir backupus mirtinai reikalingų failų darau iškart į pora vietų.

Dabar kaip minėjau, esminis reikalas išsirinkti tinkamą HDD tam. Pinigų daug tam skirti negalėsiu. Manau iki 300 lt, nebent jau kažką rasčiau labai gerą ir kokybišką, tada imčiau išsimokėtinai keliems mėnesiams.
Todėl būtu smagu, jeigu parekomenduotumėte kokį konkretu HDD laptopui, arba bent kokį gamintoją žiūrėti. Samsung kiek susidūriau yra vieni prastesnių HDD gamintojų, bent jau su stalinių HDD kiek teko remontuoti, ir keisti, tai daugiausia samsung pasitaikė, vieną teko net naują gražinti nupirktą.
Dabartinis HDD laptope Toshiba firmos 320 Gb.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 18 Bal '13

Nezinau kaip Ubuntu, bet Gentoo pas mane uzima ~25gb.
Sukurti backup labai paprasta su dd, ir visiems rekomenduoju tai daryti.

dd if=/dev/sda1 of=/tmp/sda1.img

ir bus vienas failas, kuri veliau galmes grazinti kitame diske, ir veiks viskas kaip ir veike. Be jokiu reinstall.

dd if=/tmp/sda1.img of=/dev/sda1
resize2fs /dev/sda1

Tikiuosi atsiras tokiu kuriems pravers toks paprastas triukas.

Del disku pirkimo, tai patarciau ziureti i greiti, bet ne i talpa. Rekomenduoju SSD diska. Uz 300lt tikrai rasi 64Gb ar net daugiau.

D
  • 18 Bal '13

Hm, bet tame ir esmė, kad man talpa aktuali yra. Dėl greičio tai šis rodiklis antroje vietoje yra. Triukšmingumas ir panašiai išvis neaktualu.
64 gb talpos tikrai per mažai, reiktu minimum kaip dabar 320 Gb.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 18 Bal '13

Saugoti Media failus pasirink geriau isorini diska. Western Digital siulo gana gerus NAS.

D
  • 18 Bal '13

Bet ar išorinis hdd yra patvaresnis pastoviam nešiojimui? Nei kad būtu vidinis? Nes dabar nuo rudens man jį teks tampytis ne tik į gimnaziją į darbą, bet po to kasdien ir į Kauną vežiotis į universitetą.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 18 Bal '13

WD NAS tai ten paprasti diskai, RAID sujungti ir tiek (priklauso nuo talpos).

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 18 Bal '13

Na pagalvok, su SSD veiks OS greiciau, pats laptopas bus lengvesnis ir naudos maziau energijos, kas gali buti geriau ?

Tikiu nepatogu nesiotis dar viena diska salia, bet kazin ar tai butina

D
  • 18 Bal '13

Energijos suvartojimas vėlgi prasmės neturi, nes jo baterija mirusi, visad tik ant maitinimo iš tinklo veikia.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 18 Bal '13

Mes negalim uz tave spresti, tik patarti. Parasiau toki patarima ne tik temos autoriui. Gal kitiems nera butinybe laptope nesiotis torrentu kolekcija, ir jiems yra svarbu kaip jis veiks.

Grįztant prie temos pasikartosiu, kad jeigu jau diskas pradejo skleisti keistus garsus, tai kurkit backup ir galvokit apie jo keitima, nes gali nutikti ir taip, kad sugedes diskas sugadins ir dar ka nors.