Kuri OS yra geresnė?

K
  • 14 Lap '14

Sveiki. Naudoju Ubuntu 13.10, bet man nepatinka jos darbalaukis ir langų valdymas. Pasidomėjęs atradau, jog yra dar Ubuntu Mate ir Linux Mint Mate. Kuri iš šių operacinių yra geresnė? Kalbu apie 64 bit OS. Ačiū už atsakymus.

V
  • 14 Lap '14

@kgiedrius rašė:
Sveiki. Naudoju Ubuntu 13.10, bet man nepatinka jos darbalaukis ir langų valdymas. Pasidomėjęs atradau, jog yra dar Ubuntu Mate ir Linux Mint Mate. Kuri iš šių operacinių yra geresnė? Kalbu apie 64 bit OS. Ačiū už atsakymus.

13.10? Laikas atsinaujint...
Ubuntu Mate yra neoficialus leidimas ir labai naujas, Mint surinko seniau ir gal stabilesnis? O taip tas pats velnias OS - linux.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 14 Lap '14

Rasem tikrai ne karta apie tai, jau net turetu buti geda vel klausti tokiomis temomis.

GNU/Linux nera Microsoft Windows! Gali pasirinkti sau labiau patinkanti DE/WM arba instaliuoti juos visus, tam nereikia keisti OS.

Pasirinkimas yra tikrai ne prastas http://xwinman.org VISUS juos gali instaliuoti i ta pati Ubuntu, Linux Mint, Centos, Arch, Debian... 64bit ar 32bit visiskai nera skirtumo, nes visos GNU/Linux OS yra vienodos.

S
  • 15 Lap '14

Linux Mint Cinnamon arba Mate. Pasirinkimas pagal skonį.
Ubuntu Mate dar nelabai stabili.

K
  • 15 Lap '14

@Vladasl rašė:
13.10? Laikas atsinaujint...

Pritariu, tikrai kvailas sprendimas. Juolab anksčiau buvau įsidiegęs 14-us Ubuntu, bet jų atsisakiau dėl man tuo metu buvusio labai reikalingo soft'o, kurio darbui reikėjo Python 3.3 - dabartiniuose Ubuntu jau naudojamas Python 3.4. Senesnių Python'ų šalia įsidiegti neišėjo - "pjovėsi" tarpusavyje. Galbūt kažką ne taip dariau...

@Techtronic rašė:
GNU/Linux nera Microsoft Windows! Gali pasirinkti sau labiau patinkanti DE/WM arba instaliuoti juos visus, tam nereikia keisti OS.

Va čia tai man, visiškai žaliam, naujiena! Taip išeina, jog šiose OS pilnai gali pasikeisti darbalaukio bei langų valdymo sistemas ir tokiu būdu, tarkim iš Ubuntu, "susikonstruoti" tą patį Linux Mint ar pan.? Juolab, jei neklystu, šios anksčiau mano minėtos OS naudoja Ubuntu šerdį.
Žodžiu, mano atveju, geriausia būtų Ubuntu atsinaujinti iki 14-os versijos, o po to įsidiegti reikiamas darbalaukio ir langų valdymo sistemas? Tokiu būdu neturėtų kilti problemų su GRUB'u (be Ubuntu PC įdiegti ir Windows XP) ar pan., jeigu nenusišneku kur nors.

@Techtronic rašė:
Rasem tikrai ne karta apie tai, jau net turetu buti geda vel klausti tokiomis temomis.

Mano nuomone gėdingų klausimų negali būti, ypač šioje pradedančiųjų temoje. Ir neabejoju, jog tokių dar bus ne vienas, nes tokiems neišmanėliams kaip aš, anksčiau turėjusiam (ir tebeturinčiam) reikalų tik su Windows'ais, labai nesunku pasiklysti tokioje Linux'ų distributyvų gausybėje. Apie darbalaukio temas net nešneku - tik dabar šiek tiek pradedu suprasti kas tie GNOME, KDE ar pan. Suprantu, kad galbūt įkyri tie patys klausimai. Manau, nemaža dalimi, šią problemą išspręstų dažniausiai užduodamų klausimų ir atsakymų skyrelis - FAQ. Pasiskaičiau ir šio forumo dokumentaciją, bet ji ne pilna ir pasenusi - kalbama apie 9-us Ubuntu. Įvedinėjau reikiamus žodžius ir paieškos laukelyje, bet beveik visiškai neišmanančiam Linux'us, rinkti reikiamos informacijos nuotrupas, tikrai nėra lengva.
Bet kokiu atveju tai nėra labai svarbu. Ačiū už visus atsakymus - jie man tikrai padėjo - žinosiu kuria linkme ieškoti. Klausimų, aišku, irgi dar kils .

@sigis rašė:
Linux Mint Cinnamon arba Mate. Pasirinkimas pagal skonį.
Ubuntu Mate dar nelabai stabili.

Supratau, turėsiu galvoje

V
  • 15 Lap '14

Klausinėk.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 15 Lap '14

Taip išeina, jog šiose OS pilnai gali pasikeisti darbalaukio bei langų valdymo sistemas ir tokiu būdu, tarkim iš Ubuntu, "susikonstruoti" tą patį Linux Mint ar pan.?

Taip. Gali ir savo sukurti jeigu toks noras yra.

Juolab, jei neklystu, šios anksčiau mano minėtos OS naudoja Ubuntu šerdį.

Naudoja Debian base (kaip ir dar 500+ tokiu distru). Didziausias tarp ju skirtumas yra naudojanciu zmoniu skaicius, ir kuo ju daugiau tuo aisku geriau.

Žodžiu, mano atveju, geriausia būtų Ubuntu atsinaujinti iki 14-os versijos, o po to įsidiegti reikiamas darbalaukio ir langų valdymo sistemas? Tokiu būdu neturėtų kilti problemų su GRUB'u (be Ubuntu PC įdiegti ir Windows XP) ar pan., jeigu nenusišneku kur nors.

Grub kaip ir WM/DE ar failu manageris, tai tik dar viena programa. Jeigu turi su juo problemu tai kurk nauja tema.

K
  • 15 Lap '14

Supratau Techtronic . Rinksiuosi gatavą produktą - Linux Mint, nes iki norimos OS susirinkimo aš dar kol kas nepribrendau.

G
  • 15 Lap '14

@kgiedrius rašė:
Manau, nemaža dalimi, šią problemą išspręstų dažniausiai užduodamų klausimų ir atsakymų skyrelis - FAQ.

DUK temą turime, peržiūrėk: viewtopic.php?f=2&t=8264

K
  • 15 Lap '14

Ghost skaičiau šią temą, labai naudinga ir dar ne vieną sykį aš ją atsidarysiu . Tik tenais nerašoma apie distributyvų palyginimą. Tiesa esu radęs tokį daugumos Linux'ų OS aprašymus ir jų reitingus pagal populiarumą (rusų kalba ir neaišku kokie tie reitingai yra iš tikrųjų).

V
  • 15 Lap '14

@kgiedrius rašė:
Ghost skaičiau šią temą, labai naudinga ir dar ne vieną sykį aš ją atsidarysiu . Tik tenais nerašoma apie distributyvų palyginimą. Tiesa esu radęs tokį daugumos Linux'ų OS aprašymus ir jų reitingus pagal populiarumą (rusų kalba ir neaišku kokie tie reitingai yra iš tikrųjų).

Populiarumas?
http://distrowatch.com/
Taip tai „testai“ vykdomi draugiškoje(subjektyvioje) aplinkoje, kiekvienas gali. Lyderis, kaip sakant surinkimo (kokybės) ir palaikimo ( priežiūros ir bendruomenės) santykių, be konkurencijos šiuo metu, tai - Ubuntu ir visos sekančios iš to distributyvai.
Mint iš Ubuntu ,o ubuntu iš Debiano
Jie visi vienos šeimos OS - Linux/GNU. Svarbu, kad tai veikia ir tai ne windovsai .

K
  • 15 Lap '14

Aišku, ačiū už apšvietimą . Dabar dar vienas klausimas kilo: Mint'e, kiek supratau, nėra lietuviškos sąsajos? O jeigu į Ubuntu įsidiegsiu MATE aplinką tai lietuviška sąsaja tenais išliks? Aišku anglų kalba manęs per daug negąsdina, bet lietuviškoje maloniau.

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 15 Lap '14

Nieks nerenka statistikos tokios, o ir tie kas renka (tarkim distrowatch.com) ziuri i lankytoju uzklausas, kas labai toli iki tiesos.

Jeigu labai domina skirtumai, tai jie labai paprasti ir kaip jau rasiau priklauso nuo naudoju skaiciaus. Keletas ju:

* Darbalaukio fonas, GTk/Qt temos, Bootsplash... (tai ka manau visi pirma pakeicia )
* Package manageris - Ju yra ne vienas, bet pradinokai nesusiduria su siuo klausimu. Daugiau apie juos galima paskaityti http://en.wikipedia.org/wiki/Package_manager
* init (initialization) - Tai toks servisas kuris paleidzia kitus servisus, loadina modulius bei mountina diskus ir tt. Daugiau rasi cia http://en.wikipedia.org/wiki/Init
* Community - Tai kas svarbiausia, nes nuo ju priklauso kaip greitai istaisomos problemos, programu pasirinkimas, atnaujinimai...
* Extras - Yra tokiu distru, kurios buna skirtos spec hw arba konkreciam tikslui pasiekti.

Keletas tokiu:
* Maemo, Meego - Telefonams.
* IPCop, IPFire, OpenWrt - Skirta instaliuoti i routers arba naudoti kaip firewall.
* BackTrack, Kali Linux - Penetration testing, Security auditing, etc...
Yra tokiu kurios skirtos virtualizacijai, serveriams ir panasiai.

Kyla klausimas ka pasirinkti ? O tai labai paprasta:
Debian, Arch - jeigu reikia stabilios, greitos ir tikrai neblogos OS (rekomenduoju)
Linux Mint, Ubuntu - Tada kai reikia tokios OS kuri veiktu blondinems.
FreeBSD, Debian, Centos - Jeigu nori paleisti savo tinklapi ar pasta.

V
  • 15 Lap '14

@kgiedrius rašė:
Aišku, ačiū už apšvietimą . Dabar dar vienas klausimas kilo: Mint'e, kiek supratau, nėra lietuviškos sąsajos? O jeigu į Ubuntu įsidiegsiu MATE aplinką tai lietuviška sąsaja tenais išliks? Aišku anglų kalba manęs per daug negąsdina, bet lietuviškoje maloniau.

MATE pagal idėją turi but sulietuvintą.
Baltix:
„...iš saugyklos galima įdiegti ir MATE darbalaukio aplinką.“
http://download.vikis.lt/baltix/BALTIX-CHANGELOG.txt
Kaip rašiau anksčiau (aukščiau) Mint iš Ubuntu ir Baltix (lietuvišką) iš Ubuntu saugyklų, neturėtų but problemų.

K
  • 15 Lap '14

Techtronic, dėkui už išsamius paaiškinimus. Tiesa kol kas ne viską supratau (dar reikia suvirškinti). Žodžiu, kol kas, pasilieku prie blondinių versijų . Gal ateityje kai daugiau būsiu išprusęs, rinksiuosi Debian, nes stabilumas ir greitumas mano reikmėms tikrai aktualus. Nesu ir žiaurių vaizdo efektų ar pan.gerbėjas. Arch šiek tiek atbaidė, nes kiek pasiskaičiau, juose gali pasitaikyti oficialių atnaujinimų su klaidomis, dėl ko gali susigadinti operacinė. O tokioms problemoms išspręsti, reikia gerai viską išmanyti.

Vladasl supratau .

T
Techtronic
Mindaugas N.
  • 15 Lap '14

kgiedrius, del ubuntu as daugiau juoko forma, ir manau cia daugelis man pritartu, kad tai pati ta distra nuo kurios dauguma cia esanciu ir susipazino su GNU/Linux.

Truputi pramokes susirasi tai kas tau labiau patinka, as tik nenoriu kad tokios temos vestu is kelio ir kitus pradedanciuosius naudotis GNU/Linux, todel kiek rimciau ziuriu i tokias temas. Sekmes!

S
  • 16 Lap '14

Nepaminėta, kad Linux Mint iki 2016 m naujas galimybes/ypatybes gaus per įprastus saugumo atnaujinimus. Tai labai patogu naujiems naudotojams.

P.S. Patarčiau naujiems naudotojams rinktis Linux Mint Cinnamon, nes šis leidimas šiuolaikiškas, naudoja naujausias technologijas, o MATE liko 2010-uose metuose.

K
  • 21 Lap '14

Na ką, įsidiegiau Linux Mint Mate - kol kas labai patinka. Įsidiegiau ir vaizdo plokštės tvarkykles. Kaip sakant aklimatizacijai, perėjus iš Windows'ų, pats tas . Mate rinkausi todėl, kad mano dėžė jau gana sena - bijau, jog naujausių technologijų gali nepatempti.
Techtronic viskas OK , aš tai kaip pajuokavimą ir priėmiau. Kas liečia dabartinį mano linux'ų pažinimo lygį - pats save tokiu laikau ir dėl to neimu į galvą.
Dar sykį dėkui visiems atsiliepusiems. Tai man labai padėjo, nors per kruopelytę, pažinti šią gausią linux distrų šeimą. Sutaupiau nemažai laiko.